RF TXRX MOD ISM < 1GHZ CHIP SMD Manufacturer: Copeland Communications Inc. Manufacturer Product Number: CC-900W-CA Package: Module Product Status: Active Attributes: Antenna Type: Integrated, Chip Current - Receiving: 40mA Current - Transmitting: 40mA Data Rate: 30kbps Digi-Key Programmable: Not Verified Frequency: 902MHz ~ 928MHz Memory Size: - Modulation: - Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: Module Power - Output: - Protocol: - RF Family/Standard: General ISM < 1GHz Sensitivity: - Serial Interfaces: UART Series: - Utilized IC / Part: - Voltage - Supply: 3.3V
| Antenna Type | Integrated, Chip |
|---|---|
| Current - Receiving | 40mA |
| Current - Transmitting | 40mA |
| Data Rate | 30kbps |
| Digi-Key Programmable | Not Verified |
| Frequency | 902MHz ~ 928MHz |
| Memory Size | – |
| Modulation | – |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | Module |
| Power - Output | – |
| Protocol | – |
| RF Family/Standard | General ISM < 1GHz |
| Sensitivity | – |
| Serial Interfaces | UART |
| Series | – |
| Utilized IC / Part | – |
| Voltage - Supply | 3.3V |
Be the first to review “CC-900W-CA” Cancel reply
Related products
Easev Products
$174.48
Easev Products
$77.84
Easev Products
$63.28
Easev Products
$90.16
Easev Products
$83.44
Easev Products
$67.20
Easev Products
$79.52
Easev Products
$66.64


Reviews
There are no reviews yet.